Çağın Gazetesi https://cagingazetesi.com.tr Türkiye'nin En Genç ve Dinamik Gazetesi Tue, 11 May 2021 09:22:18 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.7.1 https://cagingazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2020/09/fav.png Çağın Gazetesi https://cagingazetesi.com.tr 32 32 Manavgat sahilinde Akdeniz foku görüldü https://cagingazetesi.com.tr/gundem/manavgat-sahilinde-akdeniz-foku-goruldu-103846 https://cagingazetesi.com.tr/gundem/manavgat-sahilinde-akdeniz-foku-goruldu-103846#respond Tue, 11 May 2021 09:22:18 +0000 https://cagingazetesi.com.tr/?p=103846 Ömer KARÇA/MANAVGAT (Antalya), (DHA)- ANTALYA'nın Manavgat ilçesinde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Akdeniz foku görüldü ...

Bu haber (Manavgat sahilinde Akdeniz foku görüldü) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>

Ömer KARÇA/MANAVGAT (Antalya), (DHA)- ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Akdeniz foku görüldü. Kızılağaç Turizm Yatırımcılar ve İşletmeciler Derneği (KITUYAD) Başkanı Osman Ergin, “Kızılağaç’ta 17 yıldır böyle bir şeyle ilk kez karşılaştım. Pandemi nedeniyle özellikle de son kapanma döneminde sahillerin tamamen boş kalması doğadaki canlıların işine yaradı” dedi.
Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Akdeniz fokları, Manavgat ilçesi sahilinde ortaya çıktı. İlçenin turizm bölgesi Kızılağaç’ta haziranda açılması beklenen yeni sezon hazırlığı için sahilleri temizlemeye giden turizm çalışanları Akdeniz fokunun kıyıya yakın noktada yüzdüğünü fark etti. Önce şaşıran çalışanlar daha sonra cep telefonları ile foku çekerek, görüntüleri sosyal medyadan paylaştı.
KITUYAD Başkanı Osman Ergin, 17 yıldır Kızılağaç bölgesinde bulunduğunu belirterek, hayatında ilk defa bir Akdeniz fokunu sahilde gördüğünü söyledi. Ergin, “Kızılağaç bölgemizde turizm sezonuna yönelik hazırlıklarımız devam etmekte. Bu süreçte sahilde yapılan çalışmaları denetlediğimizde gördüğümüz ilginç bir olay bizleri şaşırttı. Kızılağaç’ta 17 yıldır böyle bir şeyle ilk kez karşılaştım. Pandemi nedeniyle özellikle de son kapanma döneminde sahillerin tamamen boş kalması doğadaki canlıların işine yaradı. Şöyle ki daha önce uzaktan bile göremediğimiz fok balıklarını iskelelerimizin altında avlanırken ve dinlenirken görmekteyiz. Turistlerden boşalan alanları da doğanın gerçek sahiplerinin aldığını düşünüyorum” dedi.
FOTOĞRAFLI

Bu haber (Manavgat sahilinde Akdeniz foku görüldü) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>
https://cagingazetesi.com.tr/gundem/manavgat-sahilinde-akdeniz-foku-goruldu-103846/feed 0
Hakan Kuş’un önceliği Karşıyaka https://cagingazetesi.com.tr/spor/hakan-kusun-onceligi-karsiyaka-103843 https://cagingazetesi.com.tr/spor/hakan-kusun-onceligi-karsiyaka-103843#respond Tue, 11 May 2021 09:22:14 +0000 https://cagingazetesi.com.tr/?p=103843 İZMİR, (DHA) - MİSLİ.com 3'üncü Lig ekiplerinden Karşıyaka'yla sözleşmesi bittikten sonra birçok kulüpten teklif alan golcü Hakan Kuş'un ...

Bu haber (Hakan Kuş’un önceliği Karşıyaka) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>

İZMİR, (DHA) – MİSLİ.com 3’üncü Lig ekiplerinden Karşıyaka’yla sözleşmesi bittikten sonra birçok kulüpten teklif alan golcü Hakan Kuş’un önceliğinin kulübünde kalmak olduğu öğrenildi. Bu sezon attığı 15 golle takımın en skorer ismi olurken, kariyerinin de en golcü yılını geçiren 27 yaşındaki forvet için TFF 1’inci Lig’den Ümraniyespor, Boluspor ve Adanaspor menajeri aracılığıyla nabız yoklarken, Hakan Kuş’un önce Kaf-Kaf’la masaya oturacağı belirtildi.
Karşıyaka bünyesine 9 sene önce 2012 yılında katılıp özellikle son 4 sezondur transfer yasağıyla ilk 11’in değişilmezi olan Hakan’la önümüzdeki günlerde sözleşme yenilenmesi bekleniyor. Yeşil-kırmızılılarda Hakan gibi sözleşmeleri biten takım kaptanı Mustafa Aşan’ın yanı sıra Anıl ve Mehmet’le de firesiz kontrat yenilenmesi öngörülüyor. Takımdaki 22 futbolcunun sözleşmeleri ise devam ediyor.

(FOTOĞRAFLI)

Bu haber (Hakan Kuş’un önceliği Karşıyaka) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>
https://cagingazetesi.com.tr/spor/hakan-kusun-onceligi-karsiyaka-103843/feed 0
Antalya’da kumar baskınında 22 kişiye 74 bin 644 TL ceza https://cagingazetesi.com.tr/gundem/antalyada-kumar-baskininda-22-kisiye-74-bin-644-tl-ceza-103840 https://cagingazetesi.com.tr/gundem/antalyada-kumar-baskininda-22-kisiye-74-bin-644-tl-ceza-103840#respond Tue, 11 May 2021 09:22:10 +0000 https://cagingazetesi.com.tr/?p=103840 Adem AKALAN/ANTALYA, (DHA)- ANTALYA'da polisin düzenlediği operasyonda, kumar oynadığı belirlenen 22 kişiye, 74 bin 644 TL para cezası uygulandı ...

Bu haber (Antalya’da kumar baskınında 22 kişiye 74 bin 644 TL ceza) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>

Adem AKALAN/ANTALYA, (DHA)- ANTALYA’da polisin düzenlediği operasyonda, kumar oynadığı belirlenen 22 kişiye, 74 bin 644 TL para cezası uygulandı.
Kepez İlçe Emniyet Müdürlüğü, Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği ekipleri, Fabrikalar Mahallesi Fikri Erten Caddesi’ndeki bir iş merkezinin üst katında kumar oynandığı ihbarı üzerine adrese operasyon düzenledi. İçeride 22 kişi olduğunu belirleyen Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği ekipleri, kumardan elde edildiği değerlendirilen 2 bin 40 TL ile oyun kağıtları ve pullara el koydu.
YARALAMADAN ARANDIĞI ORTAYA ÇIKTI
Ekiplerin yaptığı sorgulamada, kumar oynayan kişilerden birinin basit yaralamadan arandığı ortaya çıktı. Ekipler, bu kişiyi gözaltına alarak polis merkezine götürdü. Polis içeride yakalanan 22 kişiye sosyal mesafe kurallarına uymamak ve kumar oynamaktan 74 bin 644 TL para cezası uyguladı. F.Ç. hakkında ise kumar oynatmaya yer temin etmekten adli işlem başlatıldı.

FOTOĞRAFLI

Bu haber (Antalya’da kumar baskınında 22 kişiye 74 bin 644 TL ceza) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>
https://cagingazetesi.com.tr/gundem/antalyada-kumar-baskininda-22-kisiye-74-bin-644-tl-ceza-103840/feed 0
Hakim-savcı adaylarına Türkçe’nin doğru kullanımı eğitimi https://cagingazetesi.com.tr/gundem/hakim-savci-adaylarina-turkcenin-dogru-kullanimi-egitimi-103837 https://cagingazetesi.com.tr/gundem/hakim-savci-adaylarina-turkcenin-dogru-kullanimi-egitimi-103837#respond Tue, 11 May 2021 09:22:06 +0000 https://cagingazetesi.com.tr/?p=103837 Özkan ARSLAN/ANKARA, (DHA)- TÜRKİYE Adalet Akademisi'nde (TAA) eğitim gören hakim-savcı adayları için ilk kez 'Kararların Dili' dersi verilmeye ...

Bu haber (Hakim-savcı adaylarına Türkçe’nin doğru kullanımı eğitimi) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>

Özkan ARSLAN/ANKARA, (DHA)- TÜRKİYE Adalet Akademisi’nde (TAA) eğitim gören hakim-savcı adayları için ilk kez ‘Kararların Dili’ dersi verilmeye başlandı. Hakim-Savcı adaylarının kişisel gelişim uygulamaları kapsamında verilen ders ile daha anlaşılabilir bir yargı dilinin oluşturulması hedefleniyor.
‘Güven Veren Adalet İçin Etkin Eğitim’ vizyonuyla, meslek öncesi ve meslek içi eğitim faaliyetlerini sürdürerek eğitim sistemini geliştirmeyi hedefleyen Türkiye Adalet Akademisi’nde, ilk kez hakim-savcı adaylarına yönelik eğitim müfredatına ‘Kararların Dili’ dersi eklendi. 25’inci dönem hakim-savcı adayları ile 15’inci dönem idari yargı hakim adaylarının eğitim sürecinde başlatılan ders 577 aday tarafından takip edildi. Covid-19 salgını nedeniyle seyreltilmiş sınıflarda ders alan hakim-savcı adaylarına ilk dersi, Gazi Üniversitesi TÖMER Başkanı Prof. Dr. Nezir Temur, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Durmuş ve Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Daire Başkanı Murat Erol anlattı.
‘UZUN BİR SÜRECE YAYILACAK BİR PROJE’
Türkçe’nin tipolojik özelliklerini anlatan Prof. Dr. Nezir Temur, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün desteğiyle Türkiye Adalet Akademisine böyle bir dersin verilmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi. Dersin ve içeriğinin hukuk reformları ile bütünleştiğini belirten Temur, “Bu derste yargı kararlarına Türkçe’nin tipolojik özelliklerinin ne kadarının yansıdığını, metinleri ele alacağız. Yargı kararlarını iyileştirme, daha güçlü kılma hedefindeyiz. Bu çalışma uzun bir sürece yayılacak bir proje” dedi.
‘YARGI KARARLARI DİLİNDE FARKINDALIK’
Prof. Dr. Mustafa Durmuş, yargı kararlarının daha anlaşılabilir olmasının hedeflendiğini anlatarak, “Kararların Dili’ dersinin ana amacı; daha okunabilir, daha akıcı, daha anlaşılabilir bir yargı dilinin oluşturulmasına katkı sağlamaktır. Bu çerçevede yargı uygulayıcıları olarak hakim-savcı adaylarının toplumda çok temel bir rolü var. Bu rolleri üzerinden Türkçenin daha etkin bir şekilde kullanılması, anlaşılabilir, okunabilir ve daha etkin bir hukuk dilinin oluşturulmasını hedefliyoruz. Bu çerçevede farklı yargı alanından örnekler üzerinde sorunlar belirledik. Bu sorunları biçimsel, anlamsal ve üsluba ilişkin örnekleri ile değerlendirerek dersimizi vereceğiz. Bu derslerin amacı aynı zamanda Türkçe’nin yargı kararlarında daha doğru daha başarılı kullanımına ilişkin farkındalık geliştirmek” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

 

Bu haber (Hakim-savcı adaylarına Türkçe’nin doğru kullanımı eğitimi) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>
https://cagingazetesi.com.tr/gundem/hakim-savci-adaylarina-turkcenin-dogru-kullanimi-egitimi-103837/feed 0
Birçok ülkeden İsrail’e ‘gerilimi azaltma’ çağrısı https://cagingazetesi.com.tr/dunya/bircok-ulkeden-israile-gerilimi-azaltma-cagrisi-103834 https://cagingazetesi.com.tr/dunya/bircok-ulkeden-israile-gerilimi-azaltma-cagrisi-103834#respond Tue, 11 May 2021 09:18:05 +0000 https://cagingazetesi.com.tr/?p=103834 Filistin, (DHA)- Birleşmiş Milletler, (BM), ABD, İngiltere ve İran, işgal altındaki Doğu Kudüs'te devam eden şiddet olaylarının azaltılması ...

Bu haber (Birçok ülkeden İsrail’e ‘gerilimi azaltma’ çağrısı) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>

Filistin, (DHA)- Birleşmiş Milletler, (BM), ABD, İngiltere ve İran, işgal altındaki Doğu Kudüs’te devam eden şiddet olaylarının azaltılması çağrısında bulundu.

Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesindeki Mescid-i Aksa’nın cemaatine ve zorunlu göç tehdidi nedeniyle gergin günlerin yaşandığı Kudüs’teki Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerine müdahale eden İsrail polisine tepkiler sürüyor. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İsrail’e işgal altındaki Kudüs’te Filistinlilere uyguladığı şiddet nedeniyle tepki göstererek, “İsrail, İslam’ın en kutsal bayramında İslam’ın en kutsal 3. Camii’nde masum ibadet eden sivilleri de vurdu.Mescid-i Aksa saldırı altındadır” ifadelerine yer verdi.  Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırıyı şiddetle kınandı.

BM’DEN İSRAİL’E ÇAĞRI: YIKIM VE TAHLİYELERİ DURDURUN

BM Genel sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric tarafından yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, işgal altındaki Doğu Kudüs’te devam eden şiddetin yanı sıra Şeyh Cerrah mahallelerindeki Filistinli ailelerin evlerinden olası tahliyesi konusundaki derin endişesini dile getirdiğini aktardı. Açıklamada, “Guterres, uluslararası insani hukuk ve uluslararası insan hakları hukuku kapsamındaki yükümlülükler doğrultusunda İsrail’i yıkım ve tahliyeleri durdurmaya çağırıyor” denildi.

İSRAİL’İN ÖNLEMLERİ YASA DIŞI

Norveç’in New York’taki BM misyonunun sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Siyasi, dini ve diğer liderlerin bu tehlikeli durumu hafifletmesi için ellerinden geleni yapması önem arz ediyor. 1967’den beri işgal altında olan Filistin bölgesinin demografik yapısını, karakterini ve statüsünü değiştirmeyi amaçlayan tüm önlemler yasa dışıdır” denildi.

ABD VE İNGİLTERE’DEN GERİLİMİ AZALTMA ÇAĞRISI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Pazartesi günü Gazze’den İsrail’e yapılan roket saldırılarının ‘derhal’  durdurulması gerektiğini söyleyerek,tarafları gerilimi azaltmak için adımlar atmaya çağırdı.  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price de, Hamas’ın İsrail’e roket saldırılarının ‘kabul edilemez bir gerginlik tırmanışı’ olduğunu ifade ederek, ABD’nin Kudüs’te sükuneti desteklediğini belirtti. İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab da sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Birleşik Krallık, Kudüs’e ve İsrail içindeki yerlere roket atılmasını kınıyor. Kudüs ve Gazze’de devam eden şiddet sona ermelidir. Tüm tarafların gerilimi düşürmesine ve sivil nüfusun hedef alınmasına son verilmesine ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

İŞGAL ALTINDAKİ DOĞU KUDÜS’TE YAŞANANLAR

İşgal altındaki Doğu Kudüs, İsrail’in Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinlilere zorunlu göç tehdidi nedeniyle gergin günlere sahne oluyor. İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki saldırıları da kutsal kentteki tansiyonu yükseltiyor. İsrail güçleri, 7 Mayıs akşamı teravih namazı sırasında Mescid-i Aksa’daki cemaate ses bombaları ve plastik mermiyle müdahale etmişti. İsrail’e Kudüs’teki Şeyh Cerrah ve Mescid-i Aksa’da Filistinlilere yönelik saldırılar nedeniyle ültimatom veren Hamas, Batı Kudüs ve İsrail’in güneyine roket saldırıları düzenledi. Hamas’ın saldırı sonrası İsrail ordusu Gazze’ye hava saldırısı düzenledi. Saldırılar sonrası aralarında çocukların da bulunduğu 24 kişi şehit olurken 103 Filistinli de yaralandı. 

 

 

Bu haber (Birçok ülkeden İsrail’e ‘gerilimi azaltma’ çağrısı) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>
https://cagingazetesi.com.tr/dunya/bircok-ulkeden-israile-gerilimi-azaltma-cagrisi-103834/feed 0
Fatih’te 2 milyon liralık sahte ilacın ele geçirildiği operasyon kamerada https://cagingazetesi.com.tr/gundem/fatihte-2-milyon-liralik-sahte-ilacin-ele-gecirildigi-operasyon-kamerada-103831 https://cagingazetesi.com.tr/gundem/fatihte-2-milyon-liralik-sahte-ilacin-ele-gecirildigi-operasyon-kamerada-103831#respond Tue, 11 May 2021 09:13:06 +0000 https://cagingazetesi.com.tr/?p=103831 Ali Çağlar TINBEK / İSTANBUL ,(DHA) Fatih'te 2 ayrı adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonda, piyasa değeri 2 milyon 556 bin lira olan sahte ilaç ...

Bu haber (Fatih’te 2 milyon liralık sahte ilacın ele geçirildiği operasyon kamerada) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>

Ali Çağlar TINBEK / İSTANBUL ,(DHA) Fatih’te 2 ayrı adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonda, piyasa değeri 2 milyon 556 bin lira olan sahte ilaç ele geçirildi. Operasyonda bir şüpheli gözaltına alınırken, baskın anı kameralara yansıdı.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, Fatih’te satışı yasak olan sağlık ürünlerinin piyasaya sürüldüğünü belirleyerek çalışma başlattı. Ekipler, dün Fatih’te 2 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Adreslerde yapılan aramalarda, piyasa değeri 2 milyon 556 bin liralık; 849 kutu besin takviyesi, 156 bin 780 yağ yakıcı, kas onarıcı ve geliştirici tablet hap, 2 bin 944 hormon artırım etkili takviye solüsyon, 24 bin 50 performans artırıcı ve yağ yakıcı ampul, bin 200 hormon artırım etkili takviye enjeksiyon, 155 kilogram cinsel ilaç yapımında etken madde olarak kullanılan protein tozu, karbonhidrat ve aminoasit madde olmak üzere toplamda 189 bin 373 sahte sporcu ürünü ele geçirildi. 

İNTERNET ÜZERİNDEN DE SATIŞININ YAPMIŞLAR
Operasyonda satışının yasak olduğu ve çoğunun ruhsatının olmadığı, ruhsatı olan ürünlerinde satışının doktor tarafından reçeteli yazılarak eczanelerden temin edilen ürünler olduğu belirlendi. Ayrıca, vücut gelişiminde sorun olan çocukların büyümesinde ve vücut gelişimine destek için doktor tarafından reçetelenen ilaçlar ele olduğu tespit edildi.  Bu ürünleri vücut geliştirme sporu yapan insanların daha çok tercih ettiği, insan sağlığına zararlı olduğu, bu ilaçları kullananlarda bağımlılık yaptığı, internet üzerinden de satışının yapıldığı, nerede üretildiği belli olmayan merdiven altı olarak tabir edilen vücuda enjeksiyon ile yapılan performans artırıcı ve yağ yakıcı ilaçların, satışının yapıldığı tespit edildi.

OPERASYON KAMERADA
Baskında adreste bulunan Y.P., isimli şüpheli gözaltına alındı. Y.P.’nin emniyetteki işlemlerinin ardından “Kişilerin Hayatını ve Sağlığını Tehlikeye Sokacak Biçimde Bozulmuş, Değiştirilmiş Her Tür Yenilecek veya İçilecek Şeyleri veya İlaçları Satma, Tedarik Etme, Bulundurma” suçundan bugün mahkemeye sevk edileceği öğrenildi. Operasyon anları kameralara da yansırken, ele geçirilen ürünler İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Caddesi yerleşkesinde sergilendi.

(FOTOĞRAFLI)

Bu haber (Fatih’te 2 milyon liralık sahte ilacın ele geçirildiği operasyon kamerada) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>
https://cagingazetesi.com.tr/gundem/fatihte-2-milyon-liralik-sahte-ilacin-ele-gecirildigi-operasyon-kamerada-103831/feed 0
Radar istasyonunun eşsiz manzarası https://cagingazetesi.com.tr/gundem/radar-istasyonunun-essiz-manzarasi-103828 https://cagingazetesi.com.tr/gundem/radar-istasyonunun-essiz-manzarasi-103828#respond Tue, 11 May 2021 09:07:18 +0000 https://cagingazetesi.com.tr/?p=103828 Ramazan SARIKAYALI/KUMLUCA (Antalya), (DHA) - ANTALYA'nın Kumluca ilçesinde 1000 rakımlı tepede konuşlu Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü'ne ait ...

Bu haber (Radar istasyonunun eşsiz manzarası) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>

Ramazan SARIKAYALI/KUMLUCA (Antalya), (DHA) – ANTALYA’nın Kumluca ilçesinde 1000 rakımlı tepede konuşlu Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü’ne ait radar istasyonu çiftçi ve denizcinin gözü kulağı olurken, manzarasıyla da ilgi çekiyor. 
Kumluca’nın turizm merkezi Adrasan ve Karaöz koylarının arasında kalan 1000 rakımlı Markiz Tepesi’nde konuşlanan Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü’ne ait radar istasyonu bölgedeki çiftçi ve denizcilere bilgiler veriyor, yol gösteriyor. Çok geniş bir alanı tarayan ve anlık meteorolojik bilgileri paylaşan radar istasyonu, anlık hava sıcaklığı, fırtına, hortum, dolu ve sağanak gibi meteorolojik bilgileri tespit ediyor. Muğla’nın Fethiye ilçesinde Antalya’nın Mersin sınırına, Akdeniz sahilinden, Burdur ve Isparta’ya kadar geniş bir alandaki hava olaylarını tarayabilen bu radar, son yıllarda kesin meteorolojik veriler paylaşarak bölge halkına faydalı oluyor.
‘AYNI ZAMANDA MUHTEŞEM BİR MANZARAYA SAHİP
Meteorolojik verilerin sağlıklı şekilde tespit edilmesine katkı sağlayan bu radar istasyonu, aynı zamanda manzarasıyla da ilgi çekiyor. İstasyonun  bulunduğu noktadan özellikle havanın açık ve nemsiz olduğu zamanlarda turizm merkezi Adrasan Koyu, Karaöz Koyu, ünlü Sulu Ada, Gelidonya Feneri, Finike ve Kumluca ovaları ile Manavgat, Antalya, Serik, Alanya sahilleri, kuzeyde ise Beydağları, Tahtalı Dağı ve Tahtalı Teleferik gibi muhteşem bir manzara görülebiliyor. Asfalt olmayan, dik yamaçlardan ve kayalık bir alandan çıkılabildiği için çok zorlu bir yolu bulunan radar istasyonuna ancak 4X4 araçlarla veya motosikletle çıkılabiliyor.
‘GÜNEYDE TÜRKİYE’NİN EN UÇ NOKTASINDAYIZ’
Tesisin 4 çalışandan birisi olan Mustafa Karacan (36), “10 yıldır Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü Radar İstasyonu’nda çalışıyorum. Buranın ismi Markiz Tepesi. Adrasan, Karaöz’den yamaçtan ulaşımı var. Yolları biraz sıkıntılı. Zaten gelenler, burayı bilenler yolun zorlu olduğu bilir. Manzaramız gayet güzel. Sulu Ada, Kumluca, Mavikent, Adrasan Koyu her yer ayağımızın altında. Gelidonya Feneri de arkamızda. Tüm bölgenin ucundayız. Yani en uçta biz varız. Tüm bölge ayağımızın altında. Güneyde Türkiye’nin en uç noktasındayız. Yani tüm denize hâkim olan nokta burası. Buranın rakımı 1000 metre. Turizm merkezi Adrasan’a 15 kilometre, Kumluca ilçe merkezine 28 kilometre. Ulaşım biraz zor” dedi.
‘TESİSİN İÇİNDE YAŞAM ALANIMIZ VAR’
İstasyonun 10 yıldır faaliyet gösterdiğini aktaran Mustafa Karacan, “Bölgemizde oluşan anlık yağmur, doğal afet gibi olayları bildiriyoruz. Bölgemizdeki insanlarımız fark etmiştir, bu yıl meteorolojik paylaşımlarda gayet iyi hizmet verdiğimizi düşünüyorum. Bölgemizdeki çekim alanı, Fethiye’den doğuya doğru, Kumluca, Finike, Elmalı, Antalya merkez, doğuya doğru bayağı bir etki alanımız var. Zaten bilgi sahibi insanlar internetten takip edebiliyor. İnternetten radar bilgilerini paylaşıyoruz. Meteoroloji uygulamasını indirdiğiniz zaman Antalya radarımızdan tüm bilgileri 15 dakika gecikmeli görebilirsiniz. Tesisin içinde yaşam alanımız var. Televizyonumuz var, internetimiz var, mutfağımız var. Her şeyimiz var. Allah’ımıza şükür. Gayet iyiyiz” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Bu haber (Radar istasyonunun eşsiz manzarası) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>
https://cagingazetesi.com.tr/gundem/radar-istasyonunun-essiz-manzarasi-103828/feed 0
Ukraynalı çiftin 25 günlük Likya Yolu yürüyüşü https://cagingazetesi.com.tr/gundem/ukraynali-ciftin-25-gunluk-likya-yolu-yuruyusu-103825 https://cagingazetesi.com.tr/gundem/ukraynali-ciftin-25-gunluk-likya-yolu-yuruyusu-103825#respond Tue, 11 May 2021 09:07:13 +0000 https://cagingazetesi.com.tr/?p=103825 Ahmet ACAR/ DEMRE (Antalya), (DHA)- UKRAYNA Kadın Yüzme Milli Takımı antrenörü ve eski milli sporcu Harara Oniunur (44), eşi Izop Oniunur (45 ...

Bu haber (Ukraynalı çiftin 25 günlük Likya Yolu yürüyüşü) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>

Ahmet ACAR/ DEMRE (Antalya), (DHA)- UKRAYNA Kadın Yüzme Milli Takımı antrenörü ve eski milli sporcu Harara Oniunur (44), eşi Izop Oniunur (45) ile çıktığı Likya Yolu yürüyüşünde Antalya’nın Demre ilçesine geldi.
Ukrayna’nın Lviv şehrinde yaşamını sürdüren Ukrayna Kadın Yüzme Milli Takımı Antrenörü Harara Oniunur, mobilyacı olan iş insanı eşi Izop Oniunur ile Likya Yolu’nda yürümek için Türkiye’ye geldi. Uçakla Antalya’ya gelen Harara Oniunur ve eşi otobüsle Kemer’in Göynük Mahallesi’ne geçti. Göynük’ten Kaş’a kadar sürecek 25 günlük Likya Yolu yürüyüşüne çıkan çift, 18 gün süren yürüyüş sonrası Antalya’nın Demre ilçesine ulaştı.
Harara Oniunur, “Biz dünyaca ünlü, her yıl milyonlarca turistin geldiği bir şehirde yaşıyoruz. Likya Yolu’nu inceledik. Bu yolu yürüyen arkadaşlarımızdan dinledik. Likya Yolu’nda yürümeye karar verdik. Likya Yolu’nun en güzel etabının Göynük- Kaş arası olduğuna karar verdik. Biz günde 15 kilometre yol yürüyoruz. Ancak biz sürekli yürümüyoruz. Belirli yerlerde kamp yapıyoruz. Kamp yaptığımız bölgeyi geziyoruz. Phaselis, Olimpos, Lmyra, Myra, Andriake antik kentlerini, Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’ni gezdik. Finike’den Toroslara tırmanarak Ala Kilise’yi gördük. Toroslarda kamp yaptık. Yürüyüşümüzü Demre- Kaş etabı ile bitireceğiz. Toplam 200 kilometre yol yürümüş olacağız” dedi.
Türkiye’nin çok güzel bir ülke olduğunu anlatan Harara Oniunur, “Gördüğümüz Likya Yolu etabında doğa, deniz, tarih her şey bir başka. Dağlar bile tarih dolu Türkiye’de. Yükseklerden denizi, koyları izlemek insanı büyülüyor. Tarihi kentler çok güzel korunmuş. Türkiye çok güvenli bir ülke. Türk insanının içtenliği, konukseverliği insanı büyülüyor. İnsan böyle cana yakın insanları görünce kendini bir daha güvende hissediyor. Geceleri çadırda kaldık. Hiçbir sorun yaşamadık. Kalan günlerde de yaşayacağımızı düşünmüyoruz. Türkiye’ye yine geleceğiz. Bu kez dostlarımız da getireceğiz” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Bu haber (Ukraynalı çiftin 25 günlük Likya Yolu yürüyüşü) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>
https://cagingazetesi.com.tr/gundem/ukraynali-ciftin-25-gunluk-likya-yolu-yuruyusu-103825/feed 0
Anneler Günü’ndeki dileği asker oğluna sürpriz oldu https://cagingazetesi.com.tr/gundem/anneler-gunundeki-dilegi-asker-ogluna-surpriz-oldu-103822 https://cagingazetesi.com.tr/gundem/anneler-gunundeki-dilegi-asker-ogluna-surpriz-oldu-103822#respond Tue, 11 May 2021 09:07:08 +0000 https://cagingazetesi.com.tr/?p=103822 Beyza Nur GÜLER-Osman BAKIR/İstanbul, (DHA) - ANNELER Günü'nde, acemi birliğinden usta birliğine gidecek oğlunu kısa süre kalacağı havalimanında ...

Bu haber (Anneler Günü’ndeki dileği asker oğluna sürpriz oldu) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>

Beyza Nur GÜLER-Osman BAKIR/İstanbul, (DHA) – ANNELER Günü’nde, acemi birliğinden usta birliğine gidecek oğlunu kısa süre kalacağı havalimanında görmek istediğini söyleyen Hülya Atınç’ın bu isteği gözyaşları içinde gerçek oldu.
 Atınç ailesinin İzmir’de acemi birliğinde askerlik yapan 20 yaşındaki oğulları Berk Atınç, İstanbul’a gelip, usta birliğine teslim olmak üzere Bingöl’e gidecekti. İzmir’den havalanan uçak, İstanbul Havalimanı’na saat 11.44’te indi. Bingöl’e ise 12.55 uçağıyla gidecek olan Atınç, tam kapanma olması nedeniyle de ailesini görmeyi beklemezken, anne, baba, ağabey ve babaannesinin havalimanı kapısında onu beklediklerini duyunca hem mutlu oldu, hem şaşkına döndü.  Ailesinin havalimanının dışında kendisini beklediğini öğrenen Berk, koşarak kapıya çıktı. Anne Hülya Atınç, diğer yolcuların şaşkın bakışları altında oğluna doyasıya sarılıp, öptü. Berk, 12.55 uçağıyla Bingöl’e giderken, anne gözyaşlarına boğuldu.

“BANA ÇOK BÜYÜK SÜRPRİZ OLDU”
Ailesini görmeyi hiç beklemediğini dile getiren 20 yaşındaki Berk Atınç,  “Hiç görmediğimiz, tanımadığımız insanlarla aynı yerlerde eğitim gördük, aynı yerde uyuduk, banyo yaptık, yemek yedik. Ailemi görmeyi hiç beklemiyordum, bana çok büyük sürpriz oldu. 20 dakikam vardı uçağa. Koşa koşa geldim, koşa koşa da geri gideceğim inşallah. Bingöl’e gidiyorum, il jandarmaya. Oradan da dağıtım olacakmış. Nereye gideceğim bilmiyorum ama inşallah hayırlısı olsun” diye konuştu. 

“GECE HEYECANDAN UYUYAMADIM”
Anne Hülya Atınç,  “Elhamdülillah görebilirdim. Çok heyecanlıyım. Tüm askerler, oğlum da Allah’a emanet. Hayırlısıyla gidip dönsün inşallah. 5,5 ay kadar göremeyecektim oğlumu. Çok heyecanlıyım, gece heyecandan uyuyamadım. O da çok heyecanlanmıştır” diye konuştu. Anne Hülya Atınç, Anneler Günü’nde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan oğlunu kısa süre görebilmek için talepte bulunduğunu ifade etti. Atınç, istediğinin gerçekleştiği için mutlu olduğunu kaydetti.
Baba Suat Atınç ise, “Benim de diyeceklerim aynı. Allah razı olsun herkesten, oğlumuzu gördük. Mutluyuz. Bütün askerlerimiz Allah’a emanet olsun” şeklinde konuştu. 74 yaşındaki Babaanne Ruhsel Atınç de, “Torunumu epeydir görmüyordum. Çocuklarıma söyledim, beni getirmek istemediler. İzin aldık valilikten, geldim, torunumu gördüm. Allah razı olsun. Başka ne diyebilirim ki?” ifadelerini kullandı.

(FOTOĞRAF)

 

Bu haber (Anneler Günü’ndeki dileği asker oğluna sürpriz oldu) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>
https://cagingazetesi.com.tr/gundem/anneler-gunundeki-dilegi-asker-ogluna-surpriz-oldu-103822/feed 0
Oğlunun sosyalleşmesi için çini sanatını öğrenip, atölye açtı https://cagingazetesi.com.tr/gundem/oglunun-sosyallesmesi-icin-cini-sanatini-ogrenip-atolye-acti-103819 https://cagingazetesi.com.tr/gundem/oglunun-sosyallesmesi-icin-cini-sanatini-ogrenip-atolye-acti-103819#respond Tue, 11 May 2021 09:03:13 +0000 https://cagingazetesi.com.tr/?p=103819 Hakan TÜRKTAN-Caner AKSU/ESKİŞEHİR, (DHA)- ESKİŞEHİR'de doğuştan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan oğlu Melih Çelikkol'un (20 ...

Bu haber (Oğlunun sosyalleşmesi için çini sanatını öğrenip, atölye açtı) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>

Hakan TÜRKTAN-Caner AKSU/ESKİŞEHİR, (DHA)- ESKİŞEHİR’de doğuştan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan oğlu Melih Çelikkol’un (20) gelişimine faydalı olabileceğini düşündüğü için el sanatları kursuna katılan Serpil Işık (40), ardından da ona daha çok sosyalleşmesi için çiniciliği öğretti. Oğlunun kısa sürede büyük gelişim gösterdiğini ifade eden Işık, “Melih, sabah geliyor, tezgahı açıyor, siliyor, süpürüyor. Çay ve kahvaltı hazır şekilde ben geliyorum. Akşam görevi ise dükkanı kapatıp eve gelmek. Atölyede yapılması gereken her şeyi yapıyor” dedi.
Eskişehir’de yaşayan Serpil Işık’ın oğlu Melih, 8 aylık prematüre olarak dünyaya geldi. Işık, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tespit edilen oğluna daha fazla vakit ayırabilmek için 10 yıl önce çalıştığı tekstil fabrikadan istifa etti. Babası da lületaşı ustası olan Serpil Işık, oğlunun gelişimine faydalı olabileceğini düşünerek Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı el sanatları kurslarına katıldı. Seramik ve çini sanatı eğitimi alan Işık daha sonra tarihi Odunpazarı evlerinin bulunduğu turistlik bölgede atölye açarak çiniciliği oğlu Melih’e de öğretti. Melih’te olumlu değişimler gözlemlediğini belirten Işık, oğlunun öğretmenleri ve çevresinin ‘yapamaz’ denilen her şeyi yapabildiğini söyledi.
‘MELİH İÇİN BU ATÖLYEYİ KURDUM’
Atölye sayesinde oğlunun gelişiminin devam ettiğini ifade eden Serpil Işık, “Oğlum özel bir çocuk. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu var. Hafif düzeyde de zihinsel engelli raporu var. 2010 yılında bir tekstil firmasında çalışıyordum. Baktım oğluma yetemiyorum, oğlumun isteklerine karşılık veremiyorum ve onun gelişmesi için bir şeyler yapmam gerekiyordu. Çalıştığım fabrikadan ayrılıp hobi kurslarına katıldım. Hiç bilmediğim bir el sanatı dalında oğlum için bu atölyeyi kurdum. On yıldır devam ediyoruz. Oğlum için çok faydasını gördüm. Diğer annelere de faydalı olmak istiyorum. Onu sosyalleştirmek, geliştirmek ve hayata kazandırmak için burada beraber bir şeyler yapalım diye bu işe başladım. Amaç böyle olunca ortaya güzel şeyler çıktı” dedi.
‘OĞLUMU BURADA KAZANDIM’
Öğretmenlerinin yanı sıra yakın çevresinin önceleri, ‘okumaz, yapamaz’ gibi yorumlar yaptıklarını söyleyen Işık, “Melih, sabah geliyor, tezgahı açıyor, siliyor, süpürüyor. Çay ve kahvaltı hazır şekilde ben geliyorum. Akşam görevi ise dükkanı kapatıp eve gelmek. Atölyede yapılması gereken her şeyi yapıyor. Sırlama yapıyor, kalıp döküyor, kalıp çıkartıyor, çamuru hazırlıyor. Çinicilik sayesinde oğlum ‘yapamaz’ denilen her şeyi yapmaya başladı. Genç girişimci olarak kendisi esnaf. Bu atölye ona ait, ben sadece anne rolündeyim. Önceleri etrafımdaki yakınlarım, akrabalarım ‘okumaz, yapamaz’ gibi yorum yapıyorlardı. Okul yıllarında öğretmenlerden çok tepki aldım. Okulların birinci sınıflarında çok tedirgin olduk. Ama ben hep ‘oğlum yapar’ dedim. Çünkü ben yapabileceği şeyleri bildiğim için öğretmenleri destekledim. Melih’e nasıl davranılması gerektiğini anlattım ve hayata kazandırdım. Çocuklarımızı korkutmamamız ve özgüven sahibi olması için onlara görevler verilmesi gerekiyor. O yüzden çocuklarına ilk başta güvenmeleri gerekiyor. Oğlumu ben burada kazandım. Diğer annelere de tavsiye ederim, yapabildikleri meslek üzerine çocuklarını yönlendirsinler” diye konuştu.
‘OTİZMLİ VE ENGELLİ ÇOCUKLARA EĞİTİMLER VERMEK İSTİYORUM’
Bundan sonraki hedefinin otizmli ve engelli çocuklar ile ailelerinin gelip, çini sanatı öğrenebilecekleri merkez açmak olduğunu ifade eden Işık, şunları söyledi:
“Otizm ve engelli çocuklarımıza aileleriyle birlikte seramik eğitimi verip onların sergilerini açmak istiyorum. Amacım onları sosyalleştirmek, yeteneklerini ortaya çıkarmak ailelere destek olmak, onları halkla iç içe getirmek. Çini üzerine başlayacağız ama bütün el sanatlarını içine alan bir proje olacak. Her kadın özellikle çocuğu için çok şeyler yapar, kendinden çok ödün verir. O yüzden eğer elinden geliyorsa, meslek üzerine çocuğuna öğretebileceği bir şeylerle uğraşırsa onu daha çok hayata kazandırabilir, daha çok sosyalleştirebilir. Kadınlarımızın kendi elinin emeğini kazanarak ayakta durmasını isterim.”
‘ANNEMLE BİRLİKTE MESLEK SAHİBİ OLDUK’
Ali Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Turizm Otelcilik-Konaklama bölümünü onur belgesi ile bitiren Melih Çelikkol ise, atölyede çok keyifli zamanlar geçirdiğini belirterek “Buradaki işlerin hepsini ben yapıyorum. Atölyem var. Sabah tezgahı açıyorum, yerleri süpürüyorum. Müşterilerle ilgileniyorum. Bu işleri hep annem öğretti bana. Büyüttü, okuttu. Bunların hepsini annem yaptı. Beraber meslek sahibi olduk” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Bu haber (Oğlunun sosyalleşmesi için çini sanatını öğrenip, atölye açtı) ilk olarak Çağın Gazetesi'da yayınlandı.]]>
https://cagingazetesi.com.tr/gundem/oglunun-sosyallesmesi-icin-cini-sanatini-ogrenip-atolye-acti-103819/feed 0